<style> .wpb_animate_when_almost_visible { opacity: 1; }</style>

Poradenství pro pozůstalé

Nabízíme čas a prostor si otevřeně promluvit o vašem zármutku, trápení, pocitech i starostech v těžké životní situaci, která vás potkala. Můžete sdílet jen to, co sami budete chtít.

 

 

Poskytujeme podporu lidem, kteří ztratili blízkého člověka v souvislosti s Covid-19.

Poradna pro pozůstalé Mobilního hospice Ondrášek poskytuje ve spolupráci s Ministerstvem vnitra poradenství a podporu lidem, kteří ztratili blízkého člověka v souvislosti s nemocí Covid-19. Kontakt na poradnu je uveden na centrálním webu Ministerstva vnitra v sekci "Poradenství pro vyrovnávání se se smutkem a žalem" a také v mobilní aplikaci Koronavirus COVID-19.

Pozůstalí lidé mohou požádat o pomoc telefonicky na našem telefonním čísle +420 725 409 412 v těchto časech:
PO-ST 12:00-18:00, ČT 8:00-15:00, PÁ 8:00-12:00

nebo nás kontaktovat e-mailem: poradce@mhondrasek.cz.
Lidem z Ostravy a okolí nabízíme pomoc přímo v poradně prezenční formou v předem domluveném čase.


Poradna pro pozůstalé je určena všem, kterým zemřel jejich blízký a potřebují pomoc, radu nebo sdílení. Je otevřena nejen pozůstalým klientů Mobilního hospice Ondrášek, ale i všem ostatním.

V poradně pro pozůstalé se Vám pokusíme zodpovědět veškeré otázky ohledně pohřbu, pozůstalosti, dědictví a jiné praktické dotazy. Náš poradce je zde, aby Vás doprovázel tímto nelehkým obdobím a poskytnul Vám psychosociální oporu a krizovou intervenci. Můžete se zde dozvědět více o svépomocných skupinách, či si domluvit si individuální poradenství.


Kdy a kde nás najdete?

Poradna pro pozůstalé funguje na objednání. Pokud máte zájem využít služeb našeho poradce pro pozůstalé, volejte, prosím, na tel. číslo 725 409 412 nebo pište na e-mail poradce@mhondrasek.cz.

Poradna pro pozůstalé funguje na adrese Mobilním hospici Ondrášek, Gurťjevova 11, Ostrava - Zábřeh (mapa). 

Termíny svépomocných setkání pozůstalých

10. 6. 2021 od 16:00                         Svépomocná skupina s přednáškou psychologa Mgr. Alexandra Tomečka. Prosíme, přihlaste se na poradce@mhondrasek.cz nebo 725 409 412.

Termíny svépomocných setkání pozůstalých rodičů

TERMÍNY SETKÁNÍ BUDOU VYPSÁNY
   

Co je svépomocná skupina?

Jedná se o setkávání lidí, které spojuje podobná zkušenost, zažívají podobné nebo stejné starosti, trápení, pocity. 

Co to je svépomocné setkávání pozůstalých?
Jedná se o aktivitu Mobilního hospice Ondrášek, jejímž cílem je umožnit setkávání lidem, kterým zemřel někdo blízký, a stali se pozůstalými. Setkávání je určeno všem, kdo se chtějí zúčastnit a podělit o svou zkušenost s umíráním, s pocity, které zažívali bezprostředně po úmrtí, s pocity, které je provázejí od úmrtí blízké osoby. Jak se vyrovnávají se zármutkem, co pomáhá nebo naopak nepomáhá. Co se děje postupem času. Setkávání organizuje a moderuje poradce pro pozůstalé, popřípadě se ho účastní externí spolupracovníci, nebo jiní hosté.

Jestliže si nejste jisti tím, co takové setkávání obnáší, můžete se to dozvědět z následujících otázek a odpovědí.

Setkávání probíhá 1x do měsíce s výjimkou letních měsíců (červenec, srpen) a je určeno dospělým pozůstalým. Termíny setkání  jsou uvedeny výše.


Jak svépomoc pomáhá?

Svépomocná setkávání vznikla, protože si uvědomujeme, jak těžké může být období po ztrátě blízkého člověka a chceme být nápomocni i v této době. Domníváme se, že jeden z ideálních způsobů pomoci pozůstalým spočívá ve sdílení pocitů, které truchlení provázejí, s lidmi, kteří prošli stejnou životní zkušeností a bolestivě je zasáhla ztráta blízkého.
Mějte na paměti, že setkání bude takové, jaké si jej sami utvoříte, sociální pracovník je zde pouze v roli moderátora a je na účastnících, jak se bude setkání odehrávat. Vy sám/sama si tedy můžete určit dění na setkání.


Často kladené otázky

Kdo se takového setkání může zúčastnit?
Můžete se jej zúčastnit Vy sám/sama nebo s sebou vzít ostatní členy rodiny či přátele, kterých se dotýká ztráta Vašeho blízkého. Doporučujeme na setkávání nevodit děti, pokud si nevíte rady s jejich zármutkem, obraťte se prosím, do poradny k osobní konzultaci.

Je setkání zdarma, nebo se něco platí?
Setkávání bude probíhat zdarma, bude pro Vás připraveno malé pohoštění v podobě kávy, čaje apod. Pokud budete chtít, můžete přinést něco k ochutnání, např. pokud rádi pečete, vaříte a nemáte komu. Ale nemusíte!

Když přijdu jednou, budu muset pak chodit pořád?
Ne, můžete přijít klidně jen jednou. Záleží to jen na Vás. Můžete také přijít jednou a pak až za 3 měsíce, vždy se řiďte dle Vašich pocitů a potřeb.

Chtěl/chtěla bych se účastnit, ale nechci přede všemi vyprávět o svém životě.
Můžete se dostavit, i když nebudete chtít vyprávět. Můžete jen poslouchat a možná naleznete ve slovech druhých útěchu. Popřípadě inspiraci k promluvení. Vše, co se děje na setkání, je dobrovolné, nikdo Vás nebude nutit k něčemu, co nechcete, nebo je Vám nepříjemné.

Co mohu získat na takovém setkání?
Můžete získat prostor vypovídat se z Vašeho trápení a podělit se s ostatními, jak se s trápením vypořádáváte, co Vám pomáhá, či nepomáhá. Také si můžete vyslechnout osudy druhých a možná naleznete inspiraci v tom, jak jít dál. Možná získáte nové přátele, spřízněné duše. Vše záleží na tom, co si budete chtít odnést Vy sám/sama.

Mám si něco vzít s sebou?
Nemusíte s sebou nosit nic, ale pokud budete chtít, můžete si přinést fotky zemřelé/ zemřelého. Nebo cokoli jiného, oč byste se chtěl/a podělit s ostatními členy skupiny.

Co když se nebudu moci zúčastnit v daném termínu?
Setkávání bude probíhat každý měsíc, o datu, době a místu jeho konání se můžete kdykoli informovat na tel. 725 409 412 (v případě nedostupnosti na tel. 724 975 278, 603 566 336) nebo dopisem, e-mailem.