<style> .wpb_animate_when_almost_visible { opacity: 1; }</style>

Poradenství pro pozůstalé

Nabízíme čas a prostor si otevřeně promluvit o vašem zármutku, trápení, pocitech i starostech v těžké životní situaci, která vás potkala. Můžete sdílet jen to, co sami budete chtít.

 

 

Poskytujeme podporu lidem, kteří ztratili blízkého člověka v souvislosti s Covid-19.

Poradna pro pozůstalé Mobilního hospice Ondrášek poskytuje ve spolupráci s Ministerstvem vnitra poradenství a podporu lidem, kteří ztratili blízkého člověka v souvislosti s nemocí Covid-19. Kontakt na poradnu je uveden na centrálním webu Ministerstva vnitra v sekci "Poradenství pro vyrovnávání se se smutkem a žalem" a také v mobilní aplikaci Koronavirus COVID-19.

Pozůstalí lidé mohou požádat o pomoc telefonicky na našem telefonním čísle +420 725 409 412 v těchto časech:
PO-ST 12:00-18:00, ČT 8:00-15:00, PÁ 8:00-12:00

nebo nás kontaktovat e-mailem: poradce@mhondrasek.cz.
Lidem z Ostravy a okolí nabízíme pomoc přímo v poradně prezenční formou v předem domluveném čase.


Poradna pro pozůstalé je určena všem, kterým zemřel jejich blízký a potřebují pomoc, radu nebo sdílení. Je otevřena nejen pozůstalým klientů Mobilního hospice Ondrášek, ale i všem ostatním.

V poradně pro pozůstalé se Vám pokusíme zodpovědět veškeré otázky ohledně pohřbu, pozůstalosti, dědictví a jiné praktické dotazy. Náš poradce je zde, aby Vás doprovázel tímto nelehkým obdobím a poskytnul Vám psychosociální oporu a krizovou intervenci. Můžete se zde dozvědět více o svépomocných skupinách, či si domluvit si individuální poradenství.


Kdy a kde nás najdete?

Poradna pro pozůstalé funguje na objednání. Pokud máte zájem využít služeb našeho poradce pro pozůstalé, volejte, prosím, na tel. číslo 725 409 412 nebo pište na e-mail poradce@mhondrasek.cz.

Poradna pro pozůstalé funguje na adrese Mobilním hospici Ondrášek, Gurťjevova 11, Ostrava - Zábřeh (mapa). 

Termíny svépomocných setkání pozůstalých

23. 9. od 16.00
14. 10. od 16.00
11. 11. od 16.00

Termíny svépomocných setkání pozůstalých rodičů

30. 9. od 16.00
21. 10. od 16.00
18. 11. od 16.00

Co je svépomocná skupina?

Jedná se o setkávání lidí, které spojuje podobná zkušenost, zažívají podobné nebo stejné starosti, trápení, pocity. 

Co to je svépomocné setkávání pozůstalých?
Jedná se o aktivitu Mobilního hospice Ondrášek, jejímž cílem je umožnit setkávání lidem, kterým zemřel někdo blízký, a stali se pozůstalými. Setkávání je určeno všem, kdo se chtějí zúčastnit a podělit o svou zkušenost s umíráním, s pocity, které zažívali bezprostředně po úmrtí, s pocity, které je provázejí od úmrtí blízké osoby. Jak se vyrovnávají se zármutkem, co pomáhá nebo naopak nepomáhá. Co se děje postupem času. Setkávání organizuje a moderuje poradce pro pozůstalé, popřípadě se ho účastní externí spolupracovníci, nebo jiní hosté.

Jestliže si nejste jisti tím, co takové setkávání obnáší, můžete se to dozvědět z následujících otázek a odpovědí.

Setkávání probíhá 1x do měsíce s výjimkou letních měsíců (červenec, srpen) a je určeno dospělým pozůstalým. Termíny setkání  jsou uvedeny výše.


Jak svépomoc pomáhá?

Svépomocná setkávání vznikla, protože si uvědomujeme, jak těžké může být období po ztrátě blízkého člověka a chceme být nápomocni i v této době. Domníváme se, že jeden z ideálních způsobů pomoci pozůstalým spočívá ve sdílení pocitů, které truchlení provázejí, s lidmi, kteří prošli stejnou životní zkušeností a bolestivě je zasáhla ztráta blízkého.
Mějte na paměti, že setkání bude takové, jaké si jej sami utvoříte, sociální pracovník je zde pouze v roli moderátora a je na účastnících, jak se bude setkání odehrávat. Vy sám/sama si tedy můžete určit dění na setkání.


Často kladené otázky

Kdo se takového setkání může zúčastnit?
Můžete se jej zúčastnit Vy sám/sama nebo s sebou vzít ostatní členy rodiny či přátele, kterých se dotýká ztráta Vašeho blízkého. Doporučujeme na setkávání nevodit děti, pokud si nevíte rady s jejich zármutkem, obraťte se prosím, do poradny k osobní konzultaci.

Je setkání zdarma, nebo se něco platí?
Setkávání bude probíhat zdarma, bude pro Vás připraveno malé pohoštění v podobě kávy, čaje apod. Pokud budete chtít, můžete přinést něco k ochutnání, např. pokud rádi pečete, vaříte a nemáte komu. Ale nemusíte!

Když přijdu jednou, budu muset pak chodit pořád?
Ne, můžete přijít klidně jen jednou. Záleží to jen na Vás. Můžete také přijít jednou a pak až za 3 měsíce, vždy se řiďte dle Vašich pocitů a potřeb.

Chtěl/chtěla bych se účastnit, ale nechci přede všemi vyprávět o svém životě.
Můžete se dostavit, i když nebudete chtít vyprávět. Můžete jen poslouchat a možná naleznete ve slovech druhých útěchu. Popřípadě inspiraci k promluvení. Vše, co se děje na setkání, je dobrovolné, nikdo Vás nebude nutit k něčemu, co nechcete, nebo je Vám nepříjemné.

Co mohu získat na takovém setkání?
Můžete získat prostor vypovídat se z Vašeho trápení a podělit se s ostatními, jak se s trápením vypořádáváte, co Vám pomáhá, či nepomáhá. Také si můžete vyslechnout osudy druhých a možná naleznete inspiraci v tom, jak jít dál. Možná získáte nové přátele, spřízněné duše. Vše záleží na tom, co si budete chtít odnést Vy sám/sama.

Mám si něco vzít s sebou?
Nemusíte s sebou nosit nic, ale pokud budete chtít, můžete si přinést fotky zemřelé/ zemřelého. Nebo cokoli jiného, oč byste se chtěl/a podělit s ostatními členy skupiny.

Co když se nebudu moci zúčastnit v daném termínu?
Setkávání bude probíhat každý měsíc, o datu, době a místu jeho konání se můžete kdykoli informovat na tel. 725 409 412 (v případě nedostupnosti na tel. 724 975 278, 603 566 336) nebo dopisem, e-mailem.