Držme se až do konce

Provázeli nás životem. Buďme s nimi, když ten jejich končí.

„Paní Věra má 62 let, dvě děti a pět vnoučat. Ráda o svou rodinu pečuje a radost ji dělá její zahrádka. S manželem si plánovali, že v důchodu začnou chodit do divadel a více si užívat života. Lékaři jí ale před půl rokem zjistili rakovinu tlustého střeva. Její poslední přání bylo zůstat doma až do úplného konce. A rodina se rozhodla toto přání splnit.“ To je jen jeden z mnoha příběhů, se kterými se denně setkáváme.

Většina lidí si přeje strávit své poslední chvíle doma. Ale jen malému procentu se to skutečně podaří. Důvodem je nedostatek informací. Paní Věře o mobilním hospici řekl její lékař. Ne všichni lékaři ale tuto možnost svým pacientům nabízejí. Rozhodli jsme se tyto statistiky změnit a již 6. rokem pořádáme osvětovou kampaň.

V letošním roce se do kampaně zapojilo 36 mobilních hospiců z celé České republiky a společně se snažíme informovat lidi o službách mobilních hospiců, které poskytují profesionální zdravotní a psychosociální služby umírajícím a jejich rodinám v domácím prostředí. Hlavními organizátory kampaně je Mobilní hospic Ondrášek a Fórum mobilních hospiců.

Pomoct můžete i vy. „Kampaň vrcholí 5. října Papučovým dnem. Obujte si ten den papuče a vysvětlete svému okolí, proč jste je vyměnili za svou běžnou obuv,“ vyzývá ředitelka Mobilního hospice Ondrášek Bronislava Husovská: „Vyfoťte se a sdílet fotku na sociálních sítích s #papucovyden. Dejte tak najevo, že existuje možnost dožít svůj život doma.“

Vezměte si i vy 5. října papuče s sebou a podpořte domácí hospicovou péči v České republice.

www.umiratdoma.cz