Kampaň DOMA. i Papučový den je za námi...

... a zapojily se tisíce lidí!

Minulý týden probíhala po celé České republice kampaň „DOMA. Týden pro mobilní hospice“. Cílem bylo šířit osvětu o domácí hospicové péči a to se povedlo! Do kampaně a především do „Papučového dne“, který celou kampaň startoval, se zapojily firmy, školy, úřady i jednotlivci.

Třetí ročník kampaně „DOMA. Týden pro mobilní hospice“ probíhal od 7. do 13. října a informoval o možnostech zůstat doma až dokonce. O možnostech vybrat si, jak a kde strávíme závěr svého života. Do kampaně se zapojilo 22 mobilních hospiců po celé České republice. Akcemi pro laickou i odbornou veřejnost šířily myšlenku umírání doma. Jejich akce a výstupy v médiích naleznete na www.umiratdoma.cz.

Kampaň odstartoval „Papučový den“. Široká veřejnost se mohla zapojit do kampaně velmi jednoduchým a veselým způsobem. Stačilo si vzít první den kampaně (tedy v pondělí 7. října) papuče s sebou kamkoliv se ten den vydali, vyfotit se v nich a s #papucovyden sdílet na sociálních sítích. Tím šířili povědomí o mobilních hospicích. A proč papuče? Protože symbolizují domov, a tak jsme si chtěli vzít kousek svého „doma“ s sebou. „Ten den, ale i dny poté, jsme nacházeli fotky, na kterých byly celé školy, úřady, nemocnice a firmy…. Lidi se fotili ve skupinách i sami. Celkem jsme se dopátrali přes 550 fotek s hashtagem papučový den. Jsme velmi příjemně překvapení,“ hodnotí kampaň ředitelka Mobilního hospice Ondrášek Bronislava Husovská. Počet lidí z fotek přesáhl čtyřciferná čísla. „Moc všem děkujeme, že vložili do kampaně tolik své energie a pomohli nám šířit povědomí o domácích hospicích,“ dodává Bronislava Husovská. Nejzajímavější fotky najdete na www.papucovyden.cz.

Letošní ročník byl inspirativní v mnoha směrech. Designové papuče vytvořili pro Mobilní hospic Ondrášek Eugen Finkei a Pavel Fuksa. Oblastní charita Pelhřimov – Domácí hospicová péče Iris uspořádala rekord v počtu lidí v papučích. Na náměstí se jich sešlo 259! V Písku zase Hospic Athelas vytvořil hada z papučí přes Kamenný most, nejstarší dochovaný most v ČR. Charitativní sraz mustangů v Táboře podpořil Domácí hospic Jordán. V Praze zase jezdil Hospic Tempus osvětovou tramvají. Každý, kdo nastoupil a měl zájem, dostal nejen koláčky, ale především informace o domácí hospicové péči v České republice. Během tohoto týdne se událo mnoho dalších krásných akcí, které pomohly ke zviditelnění mobilních hospiců, viz www.umiratdoma.cz.