• Domů
  • Aktuality
  • Webinář: Jak porozumět člověku s demencí (12. 6.)

Webinář: Jak porozumět člověku s demencí (12. 6.)

Hlavním linkou bude naše úporná snaha dívat se za to, co vidíme na první pohled. Přiblížit se svým porozuměním k životu člověka s demencí, k jeho prožívání, vnímání okolí, k jeho světu jako takovému.

V rámci kurzu se nejprve zaměříme na to, jak se diagnóza demence projevuje a co omezení s ní spojená dovedou udělat s každodenním životem nemocného člověka. Na jednotlivé obtíže budeme hned hledat možnosti našich intervencí. Připomeneme si, že některé dovednosti a vlastnosti pevně zůstávají ukotvené i v hluboce nemocném člověku, a v tom případě bude našim úkolem kultivovat si k nim respekt a pochopení.

Pojmenujeme základní lidské potřeby a budeme hledat možnosti jejich uspokojení i v pokročilých fázích demence.

V nejobsáhlejším bloku kurzu se zaměříme na základní pilíře DOBRÉ PÉČE. Budeme mluvit o vztahu, komunikaci, prevenci problematického chování, bezpečném prostředí a smysluplné aktivitě.

Nabídneme si také možnosti konkrétních přístupů v péči /validace, reminiscence, kognitivní rehabilitace, orientace realitou, senzorická aktivizace/.

Neopomeneme ani důležitost SEBEPÉČE. Pozornost přesuneme do pole pečujícího, s cílem prozkoumat naše porozumění této roli, očekávání od sebe i okolí, těžkosti i velmi naplňující místa s rolí spojená.

Cíle kurzu
Hlavním linkou bude naše úporná snaha dívat se za to, co vidíme na první pohled. Protože i situace s člověkem s demencí, které se zdají být postavené na hlavu, mohou dávat při bližším zkoumání velmi dobrý smysl. Cílem bude přiblížit se svým porozuměním k životu člověka s demencí, k jeho prožívání, vnímání okolí, k jeho světu jako takovému.

Techniky a postupy
Kurz je kromě teoretických informací protkán mnoha krátkými kazuistikami a postupy z praxe. Budeme se sebe ptát na postoje kolem různých sporných oblastí péče a uděláme si prostor také na to si vyzkoušet některé vztahové momenty na vlastní kůži v sebezkušenostních cvičeních.

Přínos kurzu
Mou hlavní touhou je zaměřit reflektor na to, co všechno se děje v člověku s demencí a jak moc můžeme být v takovém kontaktu v dobrém komfortu jak s ním, tak se sebou. Doufám, že přínos kurzu spočívá právě ve větší citlivosti k běžným situacím a k potřebám, které jsou za nimi skryté.

Kurz je určen odborníkům (lékaři, zdrav. pracovníci, psychologové, sociální pracovníci, speciální pedagogové, kaplani) z oblasti zdravotních a sociálních služeb, kteří se věnují dané cílové skupině.

Kurzem vás provede:

  • Mgr. Karolína Zedníková

KDY: 12. 6. 2025 od 9.00 do 17.00 (8 vyuč. hodin)
KDE: ONLINE
Cena: 2 400 Kč (Údaje k platbě vám budou zaslány do několika dní po přijetí přihlášky.)

Zaujal vás kurz? Přihlaste se.

O LEKTOROVI:

Mgr. Karolína Zedníková

Vystudovala jednooborovou psychologii na UP v Olomouci. Nejprve pracovala v ambulantní sféře v Ostravě a od roku 2018 působí na gerontopsychiatrickém primariátu v Psychiatrické nemocnici v Opavě jako klinická psycholožka. Absolvovala komplexní psychoterapeutický výcvik Integrace v psychoterapii. Od roku 2022 pracuje také jako psycholožka v rámci paliativního týmu Slezské nemocnice v Opavě a od konce téhož roku dochází externě do Domova pro seniory Korýtko v Ostravě.