Ohlédnutí za pozitivy

Nechceme se už zastavovat nad tím, co nás zaskočilo. Pojďme se podívat jen na to pozitivní. Pokud Vás zajímá, jak jsme reagovali na situaci, jak jsme upravovali chod Ondrášku a co se nám povedlo, začtěte se.

Začalo to o víkendu. Byla březnová neděle a my, zaměstnanci Ondrášku, jsme se věnovali svým domácnostem a koníčkům. Kromě sloužících sester, které jako vždy prováděly návštěvy u rodin. Mezitím už ale vedení řešilo, že od pondělí začneme fungovat jinak. Administrativnímu týmu zavolali, že si může zajít v pondělí pro věci tak, aby se navzájem nepotkával, ale až do odvolání bude pracovat z domova. Přímý tým (lékaři, zdravotní sestry a sociální pracovnice) však čekal jiný režim. Ředitelka Ondrášku spolu s vedoucí lékařkou od základů vymyslely nový systém poskytování péče. Přímý tým se rozdělil na dva mikrotýmy s názvem „Červený“ a „Modrý“. V každém týmu byl lékař, sestry a sociální pracovnice. Mikrotýmy se střídaly po týdnu a nesměly se potkávat. Informace o pacientech si předávaly pomocí technologií, které do té doby využívat vůbec nemusely. Bylo tak zajištěno, že kdyby se náhodou jeden tým nakazil, našich pacientů se to nedotkne, protože stále bude k dispozici tým druhý. Cílem v té době bylo poskytovat odbornou paliativní péči co nejvíce lidem, nenechat nikoho bez pomoci a odlehčit nemocnicím.

Do celé situace mezi nás 1. dubna přišla nová sestřička Dana, která do jiného fungování vklouzla nečekaně hladce. Nouzový režim v Ondrášku skončil 31. května a my se už opravdu těšili, že se opět všichni uvidíme.

Za tuto dobu jsme se toho hodně naučili. Do naší práce jsme zapojili nové technologie, administrativní tým se díky nově otevřeným online kurzům aktivně vzdělával. Víme, že nouzové stavy zvládneme. Že máme silný, šikovný tým a že máme kolem sebe skvělé lidi, kteří nás vždy podpoří.